تاریخ امروزیکشنبه , ۴ اسفند ۱۳۹۸

اختلال نعوظ و بررسی درمان های آن

اختلال نعوظ چیست ؟!
اختلال نعوظ یا Erectile dysfunction) ED) به طور عامیانه ناتوانی جنسی گفته میشود . این اختلال وضعیتی است که در آن مردان قادر به دست یابی یا نگه داری نعوظ الت در حین رابطه ی جنسی نیستند.

علائم هم چنین میتواند  همراه با کاهش میل جنسی یا لیبیدو باشد. اختلال نعوظ ممکن اســت بر سلامت  جســمانی و روانی افراد،کیفیت زندگی خود و همسرانشان تاثیر بگذارد.

شواهدی تأیید میکند که اختلال نعوظ میتواند یک تظاهر زودرس بیماری عروق کرونر و بیماری عروق محیطی باشد. اختلال نعوظ را نباید تنها به عنوان یک مسئله کیفیت زندگی در نظر گرفت، بلکه به عنوان یک علامت بالقوه هشــدار دهنده بیماریهای قلبی عروقی است.

عوامل روانی میتوانند باعث اختلال شوند

در بعضی افراد ، رابطه ی جنسی به میزانی که باید لذت بخش نیست . افسردگی ، استرس ،خستگی و اختلالات خواب میتوانند با اختلال نعوظ مرتبط باشند این امر به علت تاثیر مخرب  عوامل فوق بر هیجانات جنسی در مغز است.

حال آن که رابطه ی جنسی میتواند کاهنده ی استرس باشد ، اختلال نعوظ میتواند رابطه ی جنسی را به منبعی از استرس تبدیل کند .

مشکلات در رابطه نیز میتواند منجر به اختلال نعوظ شود‌

دعوا و معاشرت غلط ، میتواند تخت خواب را به مکانی ازار دهنده تبدیل کند . به همین دلیل است که زوجین باید معاشرت خود را بر پایه ی صداقت ،احترام و دوستی بنا کنند .

عادات بد نیز تاثیر بسزایی بر اختلال نعوظ دارند

به عنوان درمانی برای اختلال نعوظ باید مصرف الکل و سیگار را قطع یا به کمترین حد ممکن برسانید . مصرف تنباکو ، مصرف زیاد نوشیدنی های الکلی و یا سایر سو مصرف های مواد همگی میتوانند سبب انقباض عروق شوند که خود میتواند اختلال را بدتر کند.

اضافه وزن

چاقی یکی از عوامل شایع مرتبط با اختلال نعوظ است . دیابت ، پرفشاری خون ،اختلالات قلبی از عوامل گره خورده با چاقی و اختلالات است این وضعیت ها ریسک ابتلا به انواع اختلالات سلامت را بالا برده و هم چنین تاثیر سو خود را بر عملکرد جنسی میگذارند.

ورزش هایی مثل شنا، دو و دوچرخه سواری باعث کمک به روند کاهش وزن و افزایش اکسیژن و جریان خون در بدن و آلت میشوند. کم کردن وزن و شکل ظاهری بهتر باعث افزایش اعتماد بنفس شما در رخت خواب میشود.

اختلال نعوظ در نتیجه ی عارضه ی جانبی

اختلال نعوظ میتواند به علت عارضه ی جانبی بسیاری از اختلالات سلامتی دیگر باشد:

• اترواسکلروز یا لخته های خون در رگ ها
• سطوح پایین تستسترون
دیابت
• بیماری پارکینسون
• مولتیپل اسکلروز MS
• سندروم های متابولیک
• استفاده از برخی دارو ها و مکمل ها

 


بیماری پِیرونی Peyronie’s disease

این بیماری ( پیرونی ) باعث خمیدگی غیر طبیعی الت تناسلی حین نعوظ میشود.  این بیماری میتواند سبب اختلال نعوظ به علت وجود بافت فیبروز اسکار که زیر پوست الت گسترش یافته شود ، این بیماری هم چنین ممکن است سبب درد هنگام نعوظ و  و یا حین رابطه ی جنسی شود.

جراحی و جراحت

‌جراحی و یا جراحت در ناحیه ی لگن و یا در نواحی پایین طناب نخاعی نیز میتواند سبب اختلال نعوظ شود. مداوای طبی و جراحی بر روی سرطان پروستات و یا بزرگی خوش خیم پروستات نیز میتواند سبب اختلال نعوظ شود .

درمان های استاندارد اختلال نعوظ شامل داروهای تجویزی ، پمپ های وکیوم ، ایمپلنت و جراحی است. اما بسیاری از مردان راه های طبیعی را ترجیح میدهند. تحقیقات نشان میدهند که بعضی انتخاب های طبیعی میتوانند سبب بهبود نشانه های اختلال نعوظ شوند.

۱_ جینسینگ

جینسنگ ، وایگرای گیاهی نامیده میشود.طبق ۷ تحقیق انجام شده با منبع مورد اعتماد در سال ۲۰۰۸ .   با مصرف  دوز ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم سه بار در روز  ،نتیجه گیری شد  ارتباط معنا داری بین مصرف جینسنگ قرمز و درمان اختلال نعوظ وجود دارد.

جینسنوسید یکی از عناصر موجود در عصاره ی  جینسنگ قرمز است که بر سطوح سلولی موثر بوده و به درمان اختلال نعوظ کمک میکند تاثیر زیاد جینسنگ قرمز  به خصوص بر افرادی که دارای سطوح بالای چربی در خون و  دارای سندرم های متابولیک اند مشاهده شده است.

خواص این گیاه برای تاثیرات ضد التهاب ،بهبود عملکرد ریه و بهبود جریان خون ثابت شده است و این عوامل در صورت عدم کارایی و بهبود نهایتا به اختلال نعوظ منتهی میشوند.

۲_ ریشه ی طلایی یا ریشه ی سرخ

بر طبق تحقیق منتشر شده گیاه ریشه سرخ ممکن است برای درمان اختلال نعوظ موثر باشد.  به ۲۶ نفر از ۳۵ مرد  مقدار ۱۵۰ _۲۰۰ میلی گرم در روز برای سه ماه از این مکمل داده شد . این افراد بهبود قابل ملاحظه ای در عملکرد جنسی خود داشتند . طبق مطالعات انجام شده بر روی این گیاه ، این ماده ی گیاهی توانایی افزایش انرژی و کم کردن خستگی را دارد.

۳_ دهیدرواپی‌اندروسترون سولفات (DHEA)

دهیدرواپی‌اندروسترون سولفات (DHEA) ،یک هورمون طبیعی است که توسط غده ی ادرنال در بدن تولید میشود ،این هورمون میتواند به استروژن و تستوسترون تبدیل شود.

مکمل های حاوی این هورمون از سویا و گیاه یام وحشی تولید میشوند .  در تحقیقات صورت گرفته در ماساچوست ، نتیجه گیری شد مردان دارای اختلال نعوظ سطوح پایین تری از هورمون DHEA نسبت به سایر مردان دارند.

در سال ۲۰۰۹ ، ۴۰ مرد با اختلال نعوظ  در تحقیقی مشارکت داده شدند. به ۲۰ نفر از انها میزان ۵۰ میلی گرم از هورمون DHEA , و به ۲۰ نفر دارونما (که محتوی هورمون نبود اما از لحاظ بار روانی مشابه سایر افراد شرکت کننده بودند.)  برای ۶ ماه داده شد، در افرادی که هورمون داده شده بود، رشد قابل ملاحظه در توانایی های جنسی دیده شد.

۴_ال آرژینین

ال آرژنین امینو اسیدی است که به طور طبیعی در بدن شما حضور دارد و به ساخت نیتریک اکساید کمک میکند. نیتریک اکساید سبب  انبساط عروق و  تسهیل کردن نعوظ موفق میشود که برای یک رابطه ی سالم جنسی ضروری است.

منابع مورد اعتماد تحقیقاتی نشان دهنده ی تاثیر ال آرژنین بر اختلال نعوظ اند. ۳۱ درصد مردان با این اختلال که روزانه ۵ گرم ال آرژنین دریافت کرده اند تاثیر قابل ملاحظه ی این مکمل بر عملکرد جنسی خود را گزارش کردند.

در تحقیق معتبر دیگر ، نشان داده شد که ال آرژنین ترکیب شده با پیکنوژنول باعث  ترمیم توانایی جنسی به میزان ۸۰ درصد بعد از مصرف دوماهه میشود و این میزان به ۹۲ درصد بعد از سه ماه استفاده میرسد.

۵_طب سوزنی

بسیاری از تحقیقات نتایج مثبت طب سوزنی ، بر اختلالات نعوظ را مطرح میکنند . طبق مطالعه انجام شده در سال ۱۹۹۹ طب سوزنی باعث بهبود کیفیت نعوظ و عملکرد جنسی در ۳۹ درصد از شرکت کنندگان شده بود .
در تحقیق دیگر در سال ۲۰۰۳ مشاهده شد ، ۲۱ درصد از افراد با اختلال نعوظ که طب سوزنی دریافت کرده بودند بهبود در وضعیت نعوظ خود داشتند .
اگر طب سوزنی توسط افراد دارای مجوز انجام شود خطرات نادری به همراه دارد .

۶_مکمل زینک

استفاده از مکمل های زینک خصوصا برای مردانی که سطوح ناکافی زینک دارند بسیار موثر و کمک کننده خواهد بود.

اگر علائم اختلال نعوظ دارید بسیار ضروری است پیش از انتخاب هر روش درمانی با پزشک خود  مشورت کنید. این مسئله به علت این است که اختلال نعوظ خود میتواند منشا گرفته از سایر مشکلات سلامت باشد که احتیاج به پیگیری و درمان اختصاصی دارد.

پس از چکاپ دارو ها و انتخاب های متعدد درمانی پیش روی شما قرار داده میشود . پیش از استفاده از روش های درمانی گیاهی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *