تاریخ امروزیکشنبه , ۴ اسفند ۱۳۹۸
تاثیر بازی بر کودکان

تاثیر بازی بر رشد کودکان

شاید برای شما هم این سوال ایجاد شده باشه که چرا وقتی سنمون پایین هست از بازی کردن لذت میبریم ؟!
آیا بازی فقط تفریح برای پر کردن وقتمون هست یا این علاقه ی ذاتی و فطری به بازی در سن کم فایده ای هم داره؟ اصلا لازم هست که برای فرزندانمون وقت بذاریم تا بازی کنن و در کنارشون بازی کنیم ؟! تاثیر بازی بر رشد کودکان چیست؟

بازی کردن تنها یک وسیله وقت گذارنی برای کودکان نیست،از طرق بازی کردن کودکان به تکامل میرسن و زمینه رشد ،یادگیری ونهایتا کمال در اون ها بوجود میاد .
در واقع بازی در کودکان رو میشه معادلی برای کار در دوران بزرگسالی در نظر گرفت !

بازی در زمینه های متفاوتی باعث رشد کودکان میشود که برخی از آنها را شرح میدیم:

۱_جسمی : کودکان به وسیله ی بازی کردن توانایی حسی و عضلانی خودشون رو پرورش میدن . شیرخواران و کودکان توانایی بینایی ،شنوایی و لامسه رو از طریق بازی با وسایلی مثل جغجغه ،توپ و … افزایش میدن و از طریق دویدن،کنکاش محیط و … عضلاتشون رشد میکنه .

۲_ذهنی : از طریق بازی کردن کودکان میتونن تفاوت شکل،رنگ،جنس ،تعداد و اسامی شی هارو پی ببرن در طی بازی به ارتباطات فضایی ، تفکر انتزاعی و فعالیت های مشکل گشایی پی میبرن  در نهایت بازی به کودکان کمک میکنه تا بتونن واقعیت رو از پدیده های غیر واقعی تشخیص بدن!

۳_اخلاقی: کودکان به هنگام بازی کردن  ارزش های فرهنگی مثل:صداقت،کمال،شجاعت و دلسوزی رو یاد میگرن ! هم چنین کودکان یادمیگرن تا در قبال اعمالشون مسوولیت پذیر باشن .

۴_خلاقیت: کودکان خلاقیت خودشون رو از طریق بازی خصوصا از طریق بازی با موادی مثل خاک رس ،کاغذ و آبرنگ توسعه میدن .برای مثال کودکان با نمایش دادن جعبه های مقوایی به عنوان خانه یا بطری های پلاستیکی بجای تفنگ سعی در نشان دادن خلاقیتشون دارن .

۵_درمانی: بازی موجب رهایی تنش در همه ی گروه های سنی میشه .کودکان خصوصا از بازی برای درک بهتر تجربیات زندگی و غلبه بر اونها استفاده میکنن .

۶_اجتماعی شدن : بازی با والدین ،سایر افراد بالغ و یا همسالان باعث توسعه روابط اجتماعی و کنار اومدن با موقعیت های مسئله ساز میشه .

در کنار تمام ِ مشغله های روزانه به عنوان والدین یک کودک باید بدونید ؛ وقتی که الان برای بازی کردن هدفمند با فرزندتون میذارید در آینده باعث افزایش هوش هیجانی _ اجتماعی و تاثیرات مثبت در روند زندگی فرزندتون میشه پس خودتون رو از فرزندانتون دریغ نکنید و از تاثیر بازی بر روی رشد کودکان خود غافل نشوید.

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: بد ماشینی (Motion Sickness) - دورطب - بد ماشینی یا حرکت زدگی اصطلاح وسیعی است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *