تاریخ امروزیکشنبه , ۴ اسفند ۱۳۹۸
بد ماشینی

بد ماشینی (Motion Sickness)

حرکت زدگی یا بد ماشینی

بدماشینی یا حرکت زدگی

بد ماشینی یا حرکت زدگی اصطلاح وسیعی است که شامل ماشین زدگی ،دریازدگی و بدحالی در هواپیما است.
بخشي از ساختارهای گوش درونی که در مجموع سيستم وستيبولار نامیده می‌شوند،توانایی درک جاذبه و حرکات را ایجاد کرده  و با انتقال سیگنال‌های تولید‌شده موجب حفظ تعادل می‌گردند.

این اطلاعات به همراه سایر سیگنال‌های تعادلی جمع‌آوری شده از  ارگان‌های حسی دیگر از جمله چشم درک نهایی تعادل را ایجاد میکنند. با این حال تناقض در اطلاعات ارسال شده از ارگان‌های حسی  مختلف می‌تواند سبب بروز بیماری حرکت شود .
به بیان ساده تر مثلا اگر در اتومبیلی در حال حرکت قرار داشته باشید، چشمان شما گذر سریع اجسام اطرافتان را می‌بیند. این موضوع سبب القای حس حرکت در مغز شما خواهد شد. اما بدنتان سیگنال متفاوتی را ارسال میکند(شما در ماشین ساکن هستید). این ناهماهنگی ممکن است سبب ایجاد نشانه‌های بیماری حرکت گردد.

شاید برای شما سوال شود که چرا هنگام راه رفتن یا دویدن دچار این مشکل نمیشویم ؟ پاسخ بسیار ساده است همان طور که گفته شد،بدن سیگنال های محیطی متفاوت را تحلیل و در صورت هماهنگی دچار مشکل نمیشود هنگام دویدن بدن در حال حرکت و مناظر اطراف هم در حال حرکت است پس هماهنگی کامل بین سیگنال های چشمی و بدنی است و علائم حرکت زدگی رخ نمیدهد .

کودکان بیشتر دچار ماشین زدگی میشوند

این بیماری در همه ی افراد شایع است اما در کودکان بیشتر اتفاق می افتد .
تحقیقات نشان داده میزان ترشح ادرنالین و نورادرنالین (هورمون های استرس) در افراد دچار بد ماشینی یا حرکت زدگی بیشتر از افراد عادی است. که سبب انقباض عضلات صاف روده و معده شده و سبب بروز علائم دل پیچه و تهوع میشود.

علائم بیماری حرکت :

تهوع 
سرگیجه 
تعریق 
ناخوشی عمومی 

راه های مقابله با بیماری حرکت : 

سر درد در هواپیما

اگر شما از دسته افرادی هستید که مجبور به گذراندن ساعات زیاد در کشتی ،هواپیما ،قطار ،اتوبوس و سایر وسایل نقلیه هستید بهترین درمان تمرین های خو گیری (habituation)است.

مثل تمریناتی که در فضانوردان انجام میشود در این تمرینات تحریکات حرکتی از میزان کم شروع و به تدریج افزایش میابند برای اطلاع کامل از این تمرینات میتوانید از یک شنوایی سنج یا پزشک متخصص کمک بگیرید !

برای افرادی که به صورت گذرا درگیر این مشکل اند موارد زیر کمک کننده است :

_اضافه کردن دریافت نمک قبل و طول سفر موجب تقلیل علایم بیماری حرکت میشود. 
_در طول مسافرت مطالعه نکنید. 
_از خوردن غذاهای پر ادویه، چرب و مخصوصا بودار قبل و درحین سفر اجتناب کنید.
_در قطار و ماشین کنار پنجره بنشینید و به نقاط دور نگاه کنید. 
_گاهی شیشه را باز کنید و از هوای تازه لذت ببرید.
_هنگام سفر با هواپیما صندلی های روی بال هواپیما را انتخاب کنید .
_در کشتی به ‌آسمان بنگرید. در مرکز کشتی نوسان‌ها  کمتر است، سعی کنید روی عرشه در این مکان بنشینید. به هیچ عنوان به موج‌ها نگاه نکنید.
_اگر در مکانی قرار دارید که پنجره ندارد، سعی کنید بخوابید یا چشم‌هایتان را ببندید.
_چای زنجبیل و نعنا بنوشید.زنجبیل با خواص ضد تهوع خود به کنترل بیماری شما کمک میکند.
_از بو های تند مثل ادکلن یا سیگار دوری کنید .
_استفاده از قرص دیمن هیدرینات ۵۰mg,با مشورت پزشک.

نکات قابل توجه در استفاده از دیمن هیدرینات: نیم ساعت قبل از حرکت و تکرار آن در فواصل ۴ یا ۶ ساعته البته این دارو دارای عوارض هزیان، خواب‌آلودگی شدید، غلیظ شدن‌ ترشحات‌ تنفسی،تاری‌ دید، دفع‌ مشکل‌ یا دردناک‌ ادرار، هیجان‌ و زودرنجی، خشکی دهان و … در بعضی افراد است پس اگر شما راننده اید یا نیاز به انجام کار های ظریف و دقیق دارید از خوردن این قرص صرف نظر کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *