تاریخ امروزدوشنبه , ۱۸ آذر ۱۳۹۸

روانشناس یا روانپزشک

تفاوت روانشناس با روانپزشک چیست؟

بسیاری از مردم تفاوت روانشناس با روانپزشک را ندانسته و هنگام مراجعه سردرگم میشوند.

با دورطب همراه باشید تا طی این متن تفاوت های بین روان شناس و روان پزشک و راهنمایی  مناسب لازم برای مراجعه به هرکدام را متوجه شودید.

روان شناس و روان پزشک هر دو نحوه ی عملکرد مغز ،احساسات،عواطف و تفکر را میدانند و هر دو توانایی درمان مشکلات روانی را با روان درمانی  دارند.

روان شناسان ۴ سال تحصیلات دانشگاهی در مقطع لیسانس گذرانده و میتوانند به دنبال ان تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را داشته باشند.
روان شناسان بالینی هم چنین دوره ها متعدد برای تشخیص و درمان بیماری های روانی را گذرانده اند.

روان پزشک در واقع فردی است که تحصیلات پزشکی عمومی را پشت سر گذاشته و به عنوان تخصص روان پزشکی را انتخاب نموده است و به همین دلیل روان پزشک قادر است پیوند بین مشکلات جسمی و روانی را درک کند و هم چنین روان پزشک تواناییی تجویز دارو  دارد.

روان پزشک به درمان بیماری های روانی با شیوه های متفاوتی میپردازد که هر کدام بر اساس مشکلات متفاوت کارساز اند که شامل:

_دارو درمانی
_درمان های طبی عمومی مانند چک کردن سلامت فیزیکی و تاثیرات دارو بر بدن .
_روان درمانی 
_روش های تحریک مغز مثل شوک درمانی (ECT)
عمده ی تمرکز درمانی روان شناسان بر روان درمانی استوار است.

روان شناسان قادر به کمک به افرادی اند که به کمک روان درمانی بهبود پیدا میکنند که شامل افراد با مشکلات رفتاری ،ناتوانی در یادگیری ،افسردگی و اضطراب اند.

روانپزشکان به درمان افراد با نیاز های پیچیده ی پزشکی ،روانی و اجتماعی میپردازند که معمولا این افراد دارای نیاز های پیچیده و شرایط حاد هستند .

مثال هایی برای این افراد شامل: 
افراد با افسردگی شدید 
افراد دارای اسکیزوفرنی (جنون یا روان گسیختگی)
افراد دارای بیماری دو قطبی (بای پولار)
افرادی که سابقه ی خود کشی داشته یا افکار خودکشی دارند.

روانپزشکان و روانشناسان به طور عمومی با هم کار میکنند و در اکثر اوقات افراد پس از مراجعه به روان پزشک و چک اپ و یا گرفتن نسخه ی دارویی برای روان درمانی به روان شناس ارجاع داده میشوند.همچنین آنها به عنوان یک تیم در مراکز روان درمانی کار میکنند.

به کدام مراجعه کنید ؟! 

اگر در قدم اول نسبت به گرفتن قرار ملاقات بین روان پزشک یا روان شناس مردد هستید با پزشک عمومی یا پرستار خانوادگی خود مشورت کنید این افراد بنا بر شرایط و مشکل شما،توانایی ارجاع شما به روان پزشک یا روان شناس را دارا میباشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *